ALERGIE

 

  Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému organizmu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Je způsobena nesprávnou aktivací protilátek ze skupiny imunoglobulinu E (IgE) vlivem daného alergenu. Spektrum projevů alergických reakcí je velmi široké, od banální rýmy až po anafylaktický šok, který může končit i smrtí.

 

   Alergie je bouřlivá lokální nebo systémová reakce na alergeny. Lokálními symptomy mohou být:

  • zduření nosní sliznice (alergická rýma)
  • zarudnutí a svědění a/nebo otoky očí (alergický zánět spojivek)
  • zúžení průdušnice, průdušek, dušnost a dechová nedostatečnost, někdy doslova astmatický záchvat
  •  pocit zaplnění až bolesti v uších, zhoršení sluchu vlivem neprůchodné Eustachovy trubice.
    ekzém, vyrážka (kopřivka), a další kožní reakce
  •  řídce i bolesti hlavy
  •  Systémová alergická reakce se nazývá anafylaxe. V závislosti na míře závažnosti může    vyvolat kožní reakce, zúžení průdušek, otok, snížení krevního tlaku a dokonce smrt.

   Takzvaná senná rýma je jedním z příkladů velmi běžné slabé alergie - velká část populace trpí symptomy senné rýmy, je-li vystavena působení pylu obsaženému ve vzduchu. Astmatici jsou často alergičtí na prach a roztoče. Mimo alergenů pocházejících z okolního prostředí, mohou být alergické reakce vyvolány i některými léky.

 

Atopie

 

   Atopie je dědičně založený sklon k alergii, má proto zřetelný rodinný výskyt. Typickými projevy atopie jsou atopický ekzém (atopická dermatitida), pylová alergie (alergická rýma a alergický zánět spojivek) a alergické astma. Atopici mají vrozenou schopnost tvořit ve zvýšeném množství protilátky ve třídě IgE (imunoglobulin E). Tyto IgE protilátky reagují na alergeny zevního prostředí (pyly, plísně, roztoče atd.).

 

Dědičnost

 

   U dítěte, jehož jeden rodič trpí alergií, je riziko vzniku alergického onemocnění 30%. Jsou-li alergiky oba rodiče, zvyšuje se riziko na 60%. Může se ale stát, že dědičný základ „přeskočí“ jednu generaci.

 

Nejčastější alergeny

 

   Vyvolávající alergen bývá zpravidla požit nebo vdechnut, což je důvodem, že mnoho pacientů o alergii zpočátku vůbec neuvažuje. Nejčastějšími alergeny jsou pyl, prach, roztoči, peří, sliny a srst zvířat (kočka, pes, kůň, morče), bakterie, plísně, potraviny, kovy, a parfémy)

 

Zdroj: Wikipedie

 

 

 

Nutriční doplňky vhodné při léčbě alergie

 

Asthma bronchiale

 

   Colladeen - zabraňuje uvolňování histaminu, vhodný u všech forem alergie 

   Alfa lipoová kyselina - snižuje hyperreaktivitu průdušek a tvorbu zánětu (Cho YS a kol.,2004). Pozitivně ovlivňuje oxidativní stres a snižuje tvorbu prozánětlivých cytokinů. (IL-4, IL-18). Oxidativní stres zvyšuje permeabilitu cév a podílí se na zduření bronchiální sliznice u astmatiků. Antioxidanty jako je lipoová kyselina mají pozitivní vliv na cévní permeabilitu a vznik otoků. (Kyung S.L a kol., 2006)

   Nedostatek vitamínů/minerálů jako je zinek, vitamin C, mangan a magnesium může zvyšovat pravděpodobnost vzniku asthmatu až 5x (Thorax, 1997). Zatímco zdravá výživa by měla být samozřejmostí, aby asthma bylo udržováno pod kontrolou, suplementace některými doplňky výživy se jeví jako zásadní.

   Hladina magnesia je chronicky nízká u astmatiků a suplementace (400-800 mg/den) může pomoci uvolnit bronchiální spasmus (Magnesium Res, 1995)

   Vitamin B6 a B12, kterých mají většinou astmatici nedostatek (J Nutr Med, 1990)

   Vitamin A a beta karoten, vitamin C a vitamin E - tyto antioxidanty zlepšují funkci plic (Am J Epidemiol, 2002)

   Vitamin C je antihistaminikum a měl by být užíván spolu s bioflavonoidy jako je quercetin, který, jak se ukázalo, potlačuje spouštění prozánětlivých mediátorů ( J Allergy Clin Immunol, 1984)

   Glutathion a jiné síru obsahující nutrienty, NAC, MSM a lipoová kyselina jsou také antioxidanty a mohou být v léčbě užitečné. NAC například, může zvyšovat hladinu glutathionu a zužovat zduřelou bronchiální sliznici. ( Chest, 1997 )

  Omega-3 mastné kyseliny - mají protizánětlivý účinek a tlumí uvolňování prozánětlivých mediátorů. Kromě asthma bronchiale jsou účinné i v léčbě chronické obstrukční choroby bronchopulmonální (CHOPN) (Chest, 2005)

   Resveratrol - potlačuje účinky prozáněltivých cytokinů IL-4 a IL-5, snižuje bronchiální hyperreaktivitu, eosinofilii a ukazuje se jako slibný potenciální lék pro pacienty s astmatem (Lee, 2009)

   Enzymy - zejména bromelain a papain jsou vhodným doplňkem při léčbě asthmatu. Musí se ale užívat minimálně 30 minut před jídlem, jinak jeho účinky spíše podporují trávení, než zklidňují zánět.

   Aloe Vera Gel - potlačuje tvorbu histaminu a jeho účinky lze využít u všech forem alergií. Aloe Vera se v poslední době dostalo do módy a tak je potřeba užívat kvalitní produkt, který je odzkoušený.

   Mezi další užitečné nutriční doplňky patří Mladý Ječmen (fa Green Ways), Biotin, Regalen (fa Energy) aj.

 

 

MUDr Jan Lichnovský