NÁDORY PRSU - PRVENCE A KOMPLEMENTÁRNÍ LÉČBA

 

Prevence vzniku nádoru prsu:


   Je odhadováno, že nesprávná dieta má za následek asi 50% nově vzniklých zhoubných nádorů prsu (Bouker, Hilakivi-Clarke, 2000)
   Z hlediska dietního stravování je nejvhodnějším typem diety tzv Středomořská strava obsahující velké množství ovoce, zeleniny, olivový olej, mořské ryby s vysokým obsahem omega 3 mastných kyselin(tuňák, makrela, losos, sardinky). Současný problém mořských ryb je, že mohou být kontaminovány těžkými kovy. Proto je doporučeno omezené množství těchto ryb a dávku omega-3 mastných kyselin doplnit nutričním doplňkem, který prošel procesem čištění, kdy jsou tyto těžké kovy odstraněny. Sladkosti a rafinovaný cukr by měl být ve stravě silně omezen stejně jako potraviny s vysokým glykemickým indexem. Alkohol co nejméně. Živočišné tuky rovněž v omezeném rozsahu. Mléčné výrobky nejsou rovněž vhodné vzhledem k vysokému obsahu růstových faktorů. Kravské mléko je obecně určeno pro telata a pro člověka je jeho požívání nefyziologické. Tvrzení, že se jedná o důležitý zdroj vápníku, dnes již neobstojí.
Samozřejmá je dostatečný fyzická aktivita, při které dochází k dostatečnému okysličování tkání.     Nádorové buňky preferují anaerobní způsob metabolismu, tedy bez přístupu kyslíku. Naše strava je obecně kyselá, náš organismus je překyselený. Je proto potřeba jíst dostatečné množství zásadotvorných látek, což je především zelenina a ovoce.
   Přes všechna dietní opatření nelze vznik zhoubného nádoru vyloučit. Vzhledem k tomu, že výskyt nádorů obecně se velmi zvyšuje (pravděpodobnost, že onemocníme během života zhoubným nádorem je 1:3, u nádoru prsu je to asi 1:8), je jasné, že se na vzniku nádorů m.j. podílí do značné míry naše strava a živiny, které z ní získáváme. Půda, ve které se rostliny pěstují, je již značně vyčerpaná, obsahuje již málo živin a stopových prvků a naopak potraviny obsahují množství toxických látek jako jsou pesticity, insekticidy, průmyslová hnojiva. Další chemické látky se přidávají při procesu zpracování potravin. Z tohoto důvodu se zdá být k udržení plného zdraví požívání nutričních doplňků smysluplné, ne-li nezbytné. Je ale vždy potřeba zvolit kvalitní doplněk, který obsahuje deklarované látky a naopak neobsahuje jiné kontaminující látky. V opačném případě udělají více škody než užitku.

 

Potravinové doplňky vhodné k prevenci vzniku nádoru prsu:

 

Koenzym Q10 – je prokázáno, že s věkem dochází ke snížení hladiny koenzymu Q10 v těle. Ženy s nízkou hladinou koenzymu Q10 mají větší riziko vzniku zhoubného nádoru prsu.


Vitamin D3 – vedle nezbytného účinku na růst a obnovu kosti má výrazné imunostimulační účinky. Ženy s nízkou hladinou vitaminu D3 mají větší pravděpodobnost v budoucnu onemocnět zhoubným nádorem prsu.


Resveratrol - silný antioxidant, který, je schopen zastavit prví krok, při kterém estrogeny stimulují nádorový růst (Rogan 2008)


Selen – obsah selenu v půdě je velmi nízký. Japonské ženy, jejichž strava obsahuje cca 200 ug selenu denně mají nižší výskyt rakoviny prsu.


Jód – prsní žláza potřebuje ke svému správnému vývoji jód stejně jako štítná žláza, fibrocystická nemoc prsou může být do značné míry způsobena nedostatkem jódu ve stravě. Naopak suplementace jódem může mít pozitivní vliv na toto onemocnění. Zhoubným nádorům prsu často předchází fibrocystická nemoc prsou.


Zinek – je velmi důležitým biogenním prvkem. Je součástí asi 200 enzymů a je důležitý pro správnou funkci imunitního systému. Byly prováděny studie, které prokázaly, že ženy s nízkou hladinou zinku v krvi a naopak vysokou hladinou mědi mají při léčbě nádoru prsu horší prognózu.

 

Omega-3 mastné kyseliny (EPA/DHA) - naše strava obsahuje přebytek mastých kyselin Omega-6. Odhaduje se, že při našem způsobu výživy je poměr Omega-6/ Omega-3  v poměru 20:1, přitom optimální poměr je 2:1. Trpíme tedy vážným nedostatkem Omega-3 mastných kyselin.  Nejvíce Omega-3  mastných kyselin obsahuje rybí tuk, lněný olej, vlašské ořechy. Omega-3 mastné kyseliny mají silný protizánětlivý účinek, ochranný účinek na srdce, cévy, klouby, mnoho studií potvrdilo preventivní účinek na vnik zhoubných nádorů.

 

Seznam samozřejmě není kompletní. Je potřeba dále uvést např. vitamin C, vitamin E, karotenoidy aj.

 

Komplementární léčba  již vzniklého nádorů prsu

 

   Komplementární léčba nádorů  obecně je komlikovaný proces, který závisí na mnoha faktorech. U nádorů prsu je to např. stádium onemocnění, typ nádoru, zda je nádor ER+ nebo ER- aj,  na způsobu klasické léčby,(chemoterapie, radioterapie, hormonální léčba, tzv. biologická léčba apod), zda se jedná o ženu před menopausou nebo po menopause apod. Zde není jednoznačný postup.
   V každém případě je potřeba upravit dietní režim. Samotné nutriční doplňky (suplementy) bez dietního režimu nejsou schopny pozitivně ovlivnit průběh onemocnění (pokud se např žena stravuje u McDonalda, kouří a pije mnžství alkoholu, nelze očekávat, že podávání suplementů bude mít nějaký zásadní vliv na její zdravotní stav)
   Je nutno se předem rozhodnout zda jsem ochotna upravit svůj jídelníček, denní režim apod. Pokud ano, pak je vhodné navštívít odborníka lékaře, který se touto problematikou zabývá. Vzít s sebou všechny dostupné výsledky dosud provedených vyšetření. Rovněž je potřeba počítat s tím, že tato léčba je dlouhodobá a finanční náklady nejsou někdy zanedbatelné. Na všem je ale možnžo se domluvit s lékařem, který se bude snažit najít optimální možnost komplementární léčby pro každý případ individuálně.
   Samozřejmě čím dřívě se s léčbou začne, tím je větší naděje na úspěch a na celkové udravení. O tom, že kombinace klasické a komplementární léčby je efektivní, je již prokázáno v mnoha studiích i v praxi. Jeden předpoklad úspechu je ale nezbytný. Pacient musí mít vůli a odhodlání. Každé polovičaté řešení je odsouzeno k nezdaru. Na druhou stranu ani úspech není předem zaručen.
Konečné rozhodnutí zůstává vždy na pacientovi ( u nádorů prsu v drtivém procentu na pacientce.)